Wydarzenia online na finał „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS”

Nadchodzi finał III edycji „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS”. Z powodu sytuacji epidemicznej tegoroczna odsłona przedsięwzięcia odbędzie się online, ale podobnie jak w latach ubiegłych w programie zaplanowano dyskusje, wykłady, wystawę, spotkania z twórcami teatru formy a zwłaszcza prezentacje prac nagrodzonych w konkursie.  

W tym roku laureatami ANIMATUSA zostali:  Paulina Araszkiewicz (praca POWŁOKI), Małgorzata Tarasewicz-Wosik (praca POSTLALKA) i Łukasz Skwara (NIEREALNA LALKA). Ze wszystkich zaplanowanych w finale wydarzeń i propozycji można skorzystać na stronie animatuscontest.pl oraz na Facebooku (profilach Teatru „Kubuś” i konkursu Animatus ), będą one udostępniane w dniach 10 – 12 grudnia.

Konkurs ANIMATUS zainicjował Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach w 2018 roku. Na jego dwie, pierwsze edycje wpłynęło kilkadziesiąt prac z Polski i z zagranicy, z których zwycięskie koncepcje zostały zrealizowane w formie prezentowanych w Kielcach etiud.
Możliwość wykonania przez laureatów swoich projektów podczas sfinansowanej rezydentury artystycznej przy merytorycznym wsparciu konstruktorów czy scenografów to istota ANIMATUSA. Zwycięzcy konkursu otrzymują nie tylko nagrody pieniężne, ale przede wszystkim merytoryczną i techniczną pomoc oraz dogodne warunki twórcze do faktycznego ożywienia swoich wizji i obiektów.

Jak mówi Robert Drobniuch, pomysłodawca konkursu,  ANIMATUS ma na celu „eksplorowanie teatralnej formy w konfrontacji z rozwojem technologii i różnorodnych koncepcji estetycznych a obecna sytuacja w sztuce wywołana pandemią nadaje temu zamysłowi jeszcze większy sens. Artyści stają dziś przed wyzwaniem poszukiwania nowych, cyfrowych sposobów tworzenia i komunikowania się z odbiorcami, zaś ograniczenie interakcji międzyludzkich naturalnie kieruje naszą uwagę w stronę działań opartych o formę czy multimedia.”

Na długo przed pojawieniem się wirusa Covid-19, w poprzedniej edycji ANIMATUSA, nagrodzono projekt gigantycznej lalki „Mamut”, którą można wykorzystywać  teatralnie w plenerze z zachowaniem dystansu społecznego. Inny nagrodzony projekt – „Enter the Puppet – Golem 01” osadzony w wirtualnej rzeczywistości także zyskuje nowy sens i choć technologie nigdy nie zastąpią doświadczenia płynącego z tradycyjnego teatru, warto je odkrywać oraz artystycznie przetwarzać.

Tegorocznych laureatów konkursu Animatus wyłoniło jury w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Marek Waszkiel i Jakub Wróblewski.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury.

Zainteresowanych udziałem w dyskusjach na platformie Zoom prosimy o kontakt z: Karoliną Gregorczyk  E-MAIL info@animatuscontest.pl  tel. +48 698 859 302