Organizator

Organizator

Organizatorem Międzynarodowego Konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej ANIMATUS jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, on też nadał teatrowi nazwę. Nieco przewrotnie, bo pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia zawarł nawiązanie do trudnej polskiej historii. Tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim, a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa. Początki „Kubusia” nie były łatwe, przede wszystkim przez brak siedziby. Teatr funkcjonował objazdowo, występował gościnnie. Z czasem, mimo rozmaitych trudności, stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i lubiany, wzrastał jego poziom artystyczny. W 1965 roku stał się instytucją państwową, otrzymał pierwsze pomieszczenia, choć jeszcze wciąż nie własną scenę. Dopiero w 1992 roku, dzięki determinacji i wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor Ireny Dragan udało się pozyskać obecną siedzibę przy ulicy Dużej 9. Dyrektor teatru w latach 2012-2020 Robert Drobniuch, zainicjował zmianę wizerunku teatru, który oferuje dziś młodym widzom nie tylko spektakle, ale też liczne zajęcia i atrakcje pozasceniczne, w tym m.in. Międzynarodowy Konkurs ANIMATUS. Obecnym dyrektorem teatru jest Piotr Bogusław Jędrzejczak.

Robert Drobniuch
Kierownik artystyczny projektu
Dyrektor Teatru “Guliwer” w Warszawie, reżyser teatralny i operowy, członek władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień, m.in. za spektakl „Mikrokosmos. Kompozycje” (Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”, nagroda Perfect Performance na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Szanghaju w Chinach), czy „Sklepy cynamonowe” wg Brunona Schulza (Nagroda główna na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku). W 2015 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru.

Karol Górski
Koordynator techniczny
Absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na których to kończył kierunek Logistyka. Związany od 15 lat z nieinstytucjonalnym Teatrem Ecce Homo, gdzie udziela się głównie jako aktor oraz członek stowarzyszenia organizującego od lat Przegląd Teatrów Alternatywnych. Wraz z dwoma kolegami ze sceny założył i prowadzi kabaret o nazwie Bez Próby. W Teatrze Lalki i Aktora “Kubuś” zatrudniony od 2015 roku, gdzie zajmuje się koordynacją produkcji teatralnych.

Karolina Gregorczyk-Rożkowicz
koordynatorka
Absolwentka studiów filologicznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz absolwentka studiów podyplomowych „Reżyseria dla dzieci i młodzieży” w PWST w Krakowie, filii we Wrocławiu, obecnie doktorantka Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, założycielka studenckiego Teatru C112 (scenarzysta, reżyser, menadżer); koordynator projektów, menadżer w Fundacji Możesz Więcej w Bilczy, obecnie pracuje jako specjalista ds. marketingu w TLiA “Kubuś” w Kielcach.